SIGALA

Sigala е уметничкото име на Брус Филдер, диџеј и продуцент од Лондон. Роден и израснат во Норфолк, Англија, Sigala почнал како дете да свири пијано и до неговото дипломирање од универзитет тој свирел во различни бендови. Тој прво ја има најдено работата како продуцент каде го има напишано хит-синглот на Ella Eyre и Sigma во Велика Британија од 2015 година „Good Times“ пред да се фокусира на својот соло проект.

 

Неговиот прв соло сингл „Easy Love“, енергична хаус мелодија изградена според примерок од „ABC“ на Jackson 5 објавен од „Ministry of Sound“ во 2015 година, влезе на топ-листата за синглови во Велика Британија на посакуваното место број еден!

 

Неговиот втор сингл, „Sweet Lovin“ со пејачот/текстописецот Брин Кристофер, се најде на третото место и беше сертифициран за златен и платина во неколку земји низ светот.

 

Следеа уште неколку хитови во 2016 година, вклучувајќи ги „Say You Do“ со Imani и DJ Fresh, „Give Me Your Love“, со John Newman и легендарниот Nile Rogers и „Ain’t Giving Up“, соработка со Craig David која се појави на неговиот шести албум.

 

Во 2017 година, Sigala го копродуцираше синглот „Show You Love“ со данскиот диџеј Kato, испеан од Hailee Steinfeld. Потоа се здружи со пејачката Paloma Faith за синглот „Lullaby“ од 2018 година, кој продолжи да ја доби номинацијата за „BRIT Awards“ за „Најдобар британски сингл“.

 

Исто така, во 2018 година, Sigala го издаде својот деби студиски албум, „Brighter Days“, во кој имаше 24 светски познати изведувачи, меѓу кои и Meghan Trainor, French Montana, Sean Paul, The Vamps, Kylie Minogue и Kodaline. Деби албумот се најде на врвот на топ листите за денс музика во 2018 година и доби сребрен сертификат од „BRIT“.

 

Во 2022, тој го најави својот нов албум „Every Cloud“ заедно со хедлајн турнеја за истата година. Најавата за турнејата е продолжение на активна 2021 за Sigala, каде триумфатно се врати на настапите во живо пред илјадници фанови на распордадена турнеја во Серерна Америка и незаборавна изведба заедно со Ella Eyre на Платинумскиот јубилеен концерт во чест на Кралицата. 

 

Оваа година за Sigala исто така ќе биде вредна за издвојување, тој е нестрплив повторно да биде со фановите и да го донесе Sigala искуството на уште повеќе наелекризирани шоуа.