MEDUZA

MEDUZA ја земаа одговорноста за враќање на хаус музиката на дневното радио низ целиот свет и тоа со голем успех. Во периодот од две години од 2019 година, тие станаа најголемиот италијански изведувач во историјата со глобален стриминг на музиката и на Spotify и на Apple Music, што е прилично неверојатно достигнување.

Клучни за успехот и препознатливоста на Meduza се нивните оригинални изданија. Нивните препознатливи звуци и мелодии се способни да ја воодушеват и раздвижат публиката, од ноќните клубови, главните сцени се’ до домовите на нивните милиони обожаватели. Од 2019, годината кога ја објавија своето дебитантско издание „Piece of Your Heart“, Meduza брзо се приближува до 20 милијарди кумулативни стримови низ сите изданија, со повеќе топ 10 хитови на официјалните топ листи низ Европа, број 1 денс хитови во САД, мулти дијамантни, платинести и златни сертификати низ целиот свет, па дури и номинација за Греми наградите, без знаци на успорување.

Овие успеси се, исто така, засилени со импресивен каталог на избрани ремикси за MK, R+, Ed Sheeran и Faithless, прикажувајќи го не само препознатливиот звук и енергија на Meduza, туку и необработена способност да се создадат истакнати клупски изданија секогаш кога е потребно.

Нивните таленти не се прошируваат само како засилување на изданија на нови изведувачи, Meduza брзо стануваат „задолжителни“ за нивниот заден каталог на музика. Нивниот ремикс на Discopolis од Lifelike & Kris Menace го започна трендот, сега со над 10 милиони стримови, тие се поддржани од Дејвид Гета, Lane 8, Nora En Pure, Miss Monique и Kream за да наведат неколку. Во 2022 година, ваквиот успех се има повторено на повеќе наврати со нивниот неверојатен ремикс на Supermode (Axwell & Steven Angello), „Tell Me Why“ кој беше на врвот на листата на Beatport и беше најпродаваната песна за мелодичен хаус и техно истата година со голема поддршка од ARTBAT, Alok, Vintage Culture, Diplo и многу други.

Дневникот со турнеи на MEDUZA продолжува да ја прикажува ненаситната побарувачка за еден од најголемите изведувачи во електронската музика денес. Од диџеј-сетови на Elrow, Warehouse Project (Манчестер) и EDC Vegas, резиденција во Лас Вегас со TAO Group, безброј хедлајнер концерти на најголемите светски фестивали и прикажување на нивниот нов концепт за шоуа во живо „Odizzea“, до распродавање на Avant Gardner New York, Here @ Outernet London и Green Valley Brazil. Со ветувања за проширување на шоуто на уште повеќе фестивали и пошироко во иднина, Meduza продолжува да биде репер за денс музиката, на глобално ниво.