Kultur Shock

Она што  пред четврт век беше флерт поттикнат од љубопитност со жанровско мешање, се претвори во создавање на џипси-панк движењето како што го знаеме денес. KULTUR SHOCK сега има 25 години. Тоа е обележје, а после повеќе од 1000 претстави ширум светот, вреди да се прослави.

Во март 2022 година, бендот го реиздаде ремастерираното издание за 20-годишнината на нивниот иконски албум „FUCC The INS“ (Kool Arrow, 2001), со синглови „The Seamstress & The Officers“ и „Mastika“ објавени во февруари.

Ќе биде проследена со нова соработка помеѓу Kultur Shock Records и Alternative Tentacles Records на Jello Biafra, со очекување на 7-инчен сингл со песните „King“ и „Country Mohammed“ од албумот „Integration“ (Kultur Shock Records, 2009) , и нов албум во есента 2022 година.

Настапите на Култур Шок во 2022 година ќе вклучуваат клубски, отворени и фестивалски настапи во Европа помеѓу јуни и август 2022 година и избрани градови во САД во остатокот од годината. Поставата ги вклучува немилосрдниот фронтмен Гино Срѓан Евџевич, ветераните Вал Киосовски на гитара, Крис Стромквист на тапани, Гај Мајкл Дејвис на бас, Ејми Денио на саксофон, кларинет и бузуки и – според старата добра традиција на Kultur Shock – воведување на младо огнено дишење – виртуозот Елени Говетас. Елени е грчко-американска и успешна мултиинструменталистка коај свири виолина, саксофон, зурна и перкусии, за да ја надополни Ејми Денио во дуото солисти на бендот на сцената и во студиото.