Kosheen

Kosheen, еден од најпросперитетните бендови на електронска музика во Обединетото Кралство, станаа познати со нивниот деби хит „Hide U“ од нивниот деби албум во 2001 година, по што следуваа кросовер хитовите „Catch“, „Hungry“ и „ All in my head”.

Kosheen успешно пласираа два албума од Топ десет во Обединетото Кралство, беа на врвот на музичките топ листи во Обединетото Кралство и Европа и освоија многу награди со нивниот уникатен спој на брејкбит ритми на драменбејс до повеќе традиционални песни, страна на бендот отелотворена од пејачот и текстописец Сиан Еванс. Бендот, со Сиан на чело, собра 5 студиски албуми и си ја стекна репутацијата како еден од најпознатите иконски бендови во своето време.

За време на речиси две децении безмилосно пишување и изведување со Kosheen, страсната фронтменка на бендот, Сиан Еванс, се прослави како текстописец и истакнат вокал. Таа има соработувано со многу продуценти од највисоко ниво како што се Dj Fresh, Stanton Warriors, Roger Shah, Dino Psaras, Kid Crème, Chicane, Jody Wisternoff, Headhunterz за да наведеме само неколку.

По распадот на Kosheen во 2016 година, Сиан Еванс го презеде патувањето за да ја насочи својата енергија во иновации во шоуто во живо и откривање на нова перспектива, страст и длабочина на музиката на Кошин.

Шоуто вдишува нова енергија во сетот на Kosheen со оригиналниот тапанар на Kosheen Мичел Гловер и музичари од светска класа кои внесуваат нова предност на звукот. Од почеток до крај емотивна изведба и дефинитивен глас кој гарантирано ќе продолжи да ја движи и инспирира публиката како и секогаш.

Во 2019 година беше забележано оживување на Kosheen на фестивалското коло. Настап пред илјадници фанови на Гластонбери, Бумтаун, фестивалот Револуција и повеќе низ ОК и Европа.Од 2021 година, Kosheen прославуваат 20 години од нивниот иконски рекорд со масовната турнеја Resist 20th Anniversary низ Велика Британија, Сиан Еванс & Kosheen продолжуваат да ја зацврстуваат својата репутација како еден од најпознатите бендови на своето време.