Julian Marley

Како и неговиот татко, реге-пионерот Боб Марли и неколку негови браќа и сестри пред него, Џулијан Марли го следеше животот на музичарот, станувајќи место во светот на регето како пејач, текстописец, продуцент и соработник. Умешен на голем број инструменти уште од младоста, Џулијан работеше со браќата Стивен, Демијан и Ки-Мани Марли како дел од гето младинската екипа пред да го издаде своето соло деби, Lion in the Morning, во 1996 година. На глобална турнеја заедно со неговиот придружен бенд, The Uprising, и како дел од разни други проекти поврзани со семејството на Марли, соло-кариерата на Џулијан достигна ново ниво со критички признатиот Awake од 2009 година, кој заработи номинација за Греми. Побожен Растафаријанец, неговите песни промовираат теми за добра волја, духовност и социјална правда.

Деветтото од децата на Боб Марли, Џулијан Марли е роден во Лондон на 4 јуни 1975 година, во семејството на Луси Паундер од Барбадос. Израснат и во Англија и во Јамајка, тој се вклучил во семејниот бизнис на млада возраст и покажал природна музичка способност на гитара, бас, тапани и клавијатури. Тој помина извесно време во текот на неговите тинејџерски години живеејќи во Мајами, каде што ги разви своите креативни способности во Lion’s Den, студио во сопственост на семејството Марли. Заедно со браќата Зиги и Стивен, тој се вклучи во семејната добротворна продукциска компанија и етикета, Ghetto Youth International, која во раните 90-ти се разграни во Ghetto Youth Crew, група на турнеја во која учествуваа Џулијан, Стивен, Демијан и Ки -Мани Марли. Џулијан го имаше своето соло деби со „Lion in the Morning“ од 1996 година. Снимен во Јамајка во студиото Tuff Gong, каде што неговиот татко ја создаде дел од неговата најпозната музика, албумот беше заслужен за Julian Marley & the Uprising и имаше мноштво гости уметници, вклучувајќи го членот на Wailers, Тајрон Дауни и браќата и сестрите, Стивен, Шерон и Седела Марли. Покрај турнејата низ светот со Uprising, тој исто така се приклучи на бендот на неговиот брат Демиен за време на турнејата Lollapalooza и свиреше гитара на ЛП-то на Лорин Хил, добитник на Греми во 1998 година, The Miseducation of Lauryn Hill.

Џулијан продолжи да прави повремени соло турнеи со The Uprising, додека исто така им се придружуваше на другите членови на кланот Марли на патот и во студиото. Тој ја продолжи својата кариера со соло снимање со A Time and Place, која беше објавена во 2003 година преку Tuff Gong и Lightyear Entertainment. Следното лето, тој и сите негови музички браќа се обединија на турнескиот фестивал Roots, Rock, Reggae каде што го почестија каталогот на нивниот татко додека свиреа исечоци од нивните сопствени албуми. Овој обединет семеен бенд, исто така, застана во Етиопија, Гана и Јамајка во текот на следните неколку години и во 2008 година, Џулијан и The Uprising беа поканети да настапат на Летните Олимписки игри во Пекинг, каде што ја претставуваа Јамајка.

Издаден од Universal и сопствената семејна етикета Ghetto Youth United, Awake од 2009 година се покажа како нов албум за Џулијан, добивајќи ја наградата за најдобар албум на годината на Меѓународните реге и светски музички награди и номинација за Греми за најдобар реге албум. Во годините што следеа, Џулијан продолжи со повременi турнеи, негувајќи разновидна меѓународна база на фанови преку постојки во Мароко, Бангладеш и Швајцарија. Помина цела деценија пред да го продолжи Awake со својот четврти соло албум, As I Am, во 2019 година.

Main Stage