ПЛОШТАРТ УЧЕСНИЦИ

УТРИНСКА ЈОГА СО ИВАНА БАТЕВ

Започнете го фестивалскиот ден со утринска јогa! 

Придружете и се на Ивана Батев среде прегратките на природата на Браво стејџот за подмладувачка сесија која ќе го разбуди вашиот дух. Ајде заедно да го поздравиме сонцето и да ја вдишиме магијата на моментот додека се протегаме, зајакнуваме и го наоѓаме нашиот центар под отвореното небо.

Латино Танци

Почувствувајте го ритамот на љубовта и оваа година со Јулијана Јовановска, латино танчер и тренер од Куманово.

Јулијана е дел од танцов спортски клуб “Динамик”, каде што ги демонстрира своите врвни техники, елегантност и прецизност на сцената, кои и оваа година ќе ги сподели со уживателите на Д Фестивал. 

Сите ентузијасти кои имаат желба да се впуштат во шармот на латино танците, придружете и се на Јулијана секој ден кај Браво стејџот.

Insta: julijana.jo

чудна шума

„Чудна шума“ во Скопје создава свој свет, простор кој не е само книжарница, туку и кафуле, галерија, издавачка куќа и FineArt принт студио, а кои сега ги пренесуваме и во Дојран. Чудна шума ќе креира мултифункционален простор за читање, цртање, сликање и творење, во специјално издание за Плоштарт на Д Фестивал. 🌏☕🖼️🧑‍🎨

Со посебен фокус на креативниот процес и ослободувањето на мечтата, во Чудна шума нѐ очекуваат бројни креативни активности – од создавање уникатна книга за Д Фестивал, читање, сликање или скицирање, совети за издавање сопствена книга, како и посебна интерактивна работилница за најмалите бушави глави. 🥰

Преку креативни работилници и забавни активности, „Чудна шума“ ја ослободува творечката сила и ги става посетителите во улога на писатели и илустратори со уникатна шанса тие да создадат своја приказна! 📚📖

Центар за младински активизам - крик

Центар за Младински Активизам – Крик ве поканува и ова лето на дружба на Д Фест!

КРИК е невладина, непрофитна организација основана и водена од млади луѓе, која работи за и со млади луѓе. Целната група со која работи КРИК се лица кои сакаат да придонесат и да направат промени во областа на критичкото размислување, екологијата, одржливоста, сексуалното образование и да работат за инклузија и благосостојба на социјално исклучените групи од општеството.

Најдете не во NGO Cornerот во ПлоштАрт зоната да видиме какви нови искуства и креации можеме да реализираме заедно, со можност да бидете дел од активности поврзани со доверба, истражување на конекцијата со сопственото тело, музиката, уметноста и самоизразувањето – но и исто така и шанси да си ги прошириме и предизвикаме нашите мислења и идеи со дебата/панел дискусија на некои интересни теми.

Insta: @cya_krik 

FB: https://www.facebook.com/CYA.KRIK

МАЈСКО БУМБАРЧЕ ТАРОТ

Придружете ни се на волшебното тарот патување!

Возбудени сме да најавиме дека Горде, искусна и надарена читателка на тарот, повторно ќе биде дел од нашата тридневна програма. Подгответе се да откриете тајни, да стекнете увид и да го истражите непознатото додека Мајското Бумбарче ве води низ мистериите на картите. Не ја пропуштајте оваа прилика да додадете шмек на магија во вашето фестивалско искуство. 

Се гледаме таму!

https://www.instagram.com/majskobumbarche/

СЕБЕСЛОЖУВАЛКА

СебеСложувалка 3та година по ред со вас на ДФест! 

Тука сме да понудиме прва психолошка помош за вас, да ги одговориме сите ваши прашања поврзани со менталното здравје и да ве анимираме и едуцираме со интересни работилници. 

Ве чекаме на добро познатото место, летниковецот во Кампуланта 🧩

https://www.instagram.com/sebeslozuvalka/
https://www.facebook.com/sebeslozuvalka.mk

ИСТРАЖУВАЧКО ДРУШТВО НА СТУДЕНТИ БИОЛОЗИ

Со теорија на терен!

Тоа е мотото на Истражувачкото друштво на студенти биолози, една од најстарите младински организации во земјата. Овие вљубеници во природата се секогаш расположени за истражување и еколошка едукација. Биолошката програма на Д Фест оваа година ќе стави акцент на халуциногените габи во Македонија, птиците во Дојран, како и водоземците, водните влекачи и цицачи.

ЕКВАЛИС

Еквалис е огранизација за млади во која заедно се бориме да изградиме општество во кое граѓаните ќе се едуцираат и ќе ги преиспитуваат и менуваат општествените процеси за лична и колективна благосостојба.

Најдете не на Д фест и дојдете да се запознаеме и да продискутираме за начините на кои може да градиме поинклузивен и похуман свет.

жива статуа

Уметноста на уличната изведба секогаш има посебно место на Плоштарт на Д Фестивал, а оваа година во овој дел од програмата, Сара Милевска ќе ни претстави свое шоу како жива статуа и ќе ни докаже дека не сé е како што изгледа на прв поглед!

Сара Милевска е родена на 19.09.1994 во Кавадарци. Костимографка е на перформанс со живи статуи насловен „Ноќ во музејот“ реализиран прв пат во 2020 година во Кавадарци, Македонија, како и на 20 претстави во Македонија и Србија. До сега има реализирано две самостојни изложби: „Излог“ во 2016 година (Белград, Србија) и “Poetry Art” 2023 година (Кавадарци, Македонија), а учествувала и на повеќе групни изложби. 

Годинава Сара повторно ќе ја разбуди магијата во ПлоштАрт со нејзината Жива Статуа.

FB: https://www.facebook.com/sara.milevska.7?mibextid=ZbWKwL
https://www.facebook.com/milevska.design?mibextid=ZbWKwL
Insta: milevska.sara

етернити тату студио

Здраво повторноо!

Радосно споделуваме дека нашето тату студио се придружува и оваа година на Д фестивал со креативни дизајни и уникатни уметнички изрази. 

Придружете ни се во оваа авантура, каде што секој момент е воинствено и инспирирачко искуство. 

Дојдете и допринесете со вашата енергија и стил, заедно да создадеме магија што ќе се памети долго по завршувањето на фестивалот.

СКАЈ ЛИМИТ САЛон за убавина

Нашата страст е едноставна – живееме за да му помогнеме на секој клиент да изгледа и да се чувствува убаво. 

Замислете плажа, музика, дружење со добра афро фризура и добра фестивалска шминка💄😍

Посетете го нашиот салон во Д кампот од 28ми до 30ти јуни! 

+++ МНОГУ ДРУГИ НАСКОРО…