FATOUMATA DIAWARA

28/06/2024

22:05 часот

MAIN STAGE

🌟 Возбудливи вести од Д Фестивал: Fatoumata Diawara ни се придружува на главната бина! 🌟

 

Директно од Мали ни доаѓа волшебната Fatoumata Diawara да ја краси сцената на Д Фестивал со нејзиниот извонреден вокал и моќни перформанси. Гласот на Fatoumata е хипнотизирачки спој на традиционалната афричка музика и модерното, беспрекорно проткајувајќи ги различните жанрови. Како застапник за африканската култура, таа ја отелотворува и го слави духот на жената во нејзината уметност.

 

🎶Таа позади себе има два успешни албуми “Fatou” (2011) и “Fenfo” (2018) кои се фаворит на критичарите и публиката. Нејзината соработка со Gorillaz на патеката „Désolé“ ја покажа нејзината сестраност, со нејзиното меѓународно признание за соработката, таа продолжува да ги руши границите во музичката индустрија.

 

🏆Надвор од нејзината музичка моќ, Fatoumata е и актерка која била номинирана на наградите БАФТА и Оскарите во 2014 година, покрај тоа и активистка која се залага за поддршка на женските права и социјалната правда!

 

Не ја пропуштајте оваа ретка можност да бидете сведоци на магијата на Fatoumata Diawara во живо на Д Фестивал. 🌟🎵