1000mods

Подигнувајќи се од подруми до преполни арени, 1000mods е најуспешниот грчки рок бенд во изминатите децении.

Беше септември 2011 година, кога „Super Van Vacation“ еднаш и засекогаш го смени ликот на европската рок музичка сцена, со својата неподнослива тежина, монструмски ритам и винтиџ вибрации. Беше јасно, повеќе од кога било: 1000mods ќе бидат пример, инспирирајќи цела генерација музичари, како следното големо нешто на брзо растечката грчка хеви рок сцена. Нивниот втор албум „Vultures“ (2014), уште еднаш ги покажа како неверојатни изведувачи и текстописци, како и нивниот уникатнен шармантен пристап кон тешката музика како целина, отворајќи им го патот до успехот, додека нивниот следен критички ценет  албум, „Repeated exposure to …“ (2016) беше примен како неоспорно ремек дело и од старите и од новите фанови.

Познати по нивните немилосрдни турнеи и легендарните фестивалски настапи, проследени со растечка посветена фан-база, 1000mods веќе го поставија тлото за меѓународно признание, сметајќи дека се подготвени за следниот голем чекор.

2020 година смени се. Нивниот четврт долгометражен албум „Youth of Dissent“ во продукција на легендарниот продуцент Мет Бејлс (Pearl Jam, Mastodon, Isis, Soundgarden итн.) го проби просторно-временскиот континуум, постигнувајќи го невозможното: патување низ времето во славните 90-ти и неговиот експлозивен легендарен гранџ рок! Примитивен, оригинален и инспиративен, нивниот тогаш нововоспоставен стил на пишување песни веднаш ја разбуди пошироката публика, наидувајќи се со огромна возбуда и од фановите и од меѓународниот музички печат.

Сега, соочени со постпандемиското закрепнување на музичката индустрија и силно враќање на настапите во живо, 1000mods ја одпрекинуваат својата кампања за да го заземат светот насилно, ширејќи ја својата музика повторно како шумски пожар.

Додека нивната тековна обемна европска турнеја за 2022 година сè уште беснее, 1000mods откриваат уште еден амбициозен уметнички потфат, кој не е ништо друго туку акустичната верзија на „Lucid“, почетната песна од нивната најнова студиска понуда. Со такви како Никос Велиотис (виолончело) и Акис Зоис (контрабас, Villagers of Ioannina City), оваа алтернативна верзија на една од најслушаните песни од „Youth of Dissent“ доаѓа како претходник на долгоочекуваната нова на бендот материјал, нудејќи поинаква перспектива на нивниот препознатлив хеви рок стил.