НОВОСТИ

Makedox-02

Патувачкото магаренце на МакеДокс, натоварено со филмови пристигнува на Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

Покрај импозантната листа на музички артисти, во чии рамки само досега своите настапи ги потврдија повеќе од 40 изведувачи, Д ФЕСТИВАЛ за годинашното издание подготвува подеднакво атрактивна и интензивна дополнителна…

Повеќе
Karti-5Dena

САМО УШТЕ 5 ДЕНА за билетите со СУПЕР-ПРОМО цена!

By | НОВОСТИ | No Comments

Д ФЕСТИВАЛ годинава забележа огромен интерес уште од самиот старт на промотивната продажна акција „Ран Корморан“ во чии рамки all-inclusive билетите се продаваат за неверојатна цена од само 600 денари! Овие…

Повеќе
DXtreme-02

D-XTREME: екстремен и моќен гитарски звук за отворањето на Д ФЕСТИВАЛ!

By | НОВОСТИ | No Comments

Ова лето подгответе се и за најтврдиот звук на новото фестивалско лето во Дојран, бидејќи Д ФЕСТИВАЛ ќе го започне тридневниот музички маратон со новиот програмски концепт со кој Фестивалот…

Повеќе
AliFarkaToureBand

Пристигнува караванот на мирот со легендарните АЛИ ФАРКА ТУРЕ БЕНД и ТЕРАКАФТ на Д ФЕСТИВАЛ!

By | НОВОСТИ | No Comments

По веќе објавените 40 музички изведувачи, ни стигнуваат и нови хедлајнери кои ќе настапат на главната бина на Д ФЕСТИВАЛ кој ќе се одржи од 14-ти до 16-ти јули во…

Повеќе
MosquitoStage1-02

Funk Shui и The Black & Vice Social Club на главната бина, SEA+AIR и Sweet Rapscallions на Москито Стејџ!

By | НОВОСТИ | No Comments

Новото фестивалско лето на Д ФЕСТИВАЛ секојдневно ја збогатува својата програма со сѐ повеќе нови музички артисти кои се придружуваат во тридневниот музички маратон кој годинава ќе се одржува од…

Повеќе
Arhangel-01

Македонските музички великани АРХАНГЕЛ ќе настапат на Д ФЕСТИВАЛ!

By | НОВОСТИ | No Comments

Откако својот настап на Д ФЕСТИВАЛ го потврдија речиси 40 музички артисти од светската, регионалната и домашната сцена, програмата на новото фестивалско лето во Дојран станува уште посилна со едно…

Повеќе
StringForces

STRING FORCES и Да ЏАКА НАКОТ го предводат новиот бран изведувачи на Д ФЕСТИВАЛ!

By | НОВОСТИ | No Comments

До новото фестивалско лето на Д ФЕСТИВАЛ остануваат уште едвај месец и половина, а само во музичката програма на единствениот настан кај нас кој во вистинска смисла го претставува фестивалскиот…

Повеќе
TrapDaFuckUp

Д ФЕСТИВАЛ: Со TRAP DA FUCK UP се комплетира програмата за LakeAwake бината!

By | НОВОСТИ | No Comments

Остануваат уште 50 дена до новото фестивалско лето во Дојран, а Д ФЕСТИВАЛ веќе ја има и првата бина со целосно комплетирана програма, LAKEAWAKE бината посветена на електронската музика! Како…

Повеќе
MosaikKollektif

Mosaik Kollektif ја презема саботната вечер на LakeAwake бината на Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

На 15-ти јули, на LAKEAWAKE настапуваат САМОИЛ РАДИНСКИ, ДЕНИ ТРАЈКОВ, ФИРМА и ДЕЈАН ДЕКС! Електронската бина на Д ФЕСТИВАЛ, LAKEAWAKE STAGE за време на трите фестивалски ноќи на дојранското крајбрежје…

Повеќе
MidnightRitual-02

Midnight Ritual – транс вечер за затворањето на Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

EGORYTHMIA, ALBIORIX, SPIRIT ARCHITECT, DUAL RESONANCE и MODUAL настапуваат на LakeAwake бината! Откако повеќе од 20 музички артисти веќе ги потврдија своите настапи на Д Фестивал, меѓу кои и музичките ѕвезди како РУДИМЕНТАЛ, РОНИ…

Повеќе
RudimentalDj

Глобалниот музички феномен РУДИМЕНТАЛ ќе ги донесе најголемите светски хитови на Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

По Сигма и Вилкинсон кои со спектакуларните настапи ги одбележаа претходните изданија на Д ФЕСТИВАЛ, во листата хедлајнери годинава се запишува уште една од најактуелните ѕвезди на новата британска сцена…

Повеќе
KirilDjaikovski

КИРИЛ ЏАЈКОВСКИ и С.А.Р.С. ги потврдија настапите на Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

Д ФЕСТИВАЛ, единствениот open-air музички фестивал кај нас, добива нови хедлајнерски засилувања за новото тридневно фестивалско лето кое ќе се одржува од 14-ти до 16-ти јули во Дојран. Откако беа објавени…

Повеќе
KOO-01

KOOP Oscar Orchestra го предводи вториот бран изведувачи

By | НОВОСТИ | No Comments

Покрај веќе потврдените настапи на драмендбејс пионерот РОНИ САЈЗ, ѕверското име на андерграунд дет-метал сцената СИНИСТЕР и имињата од новата генерација на домашната сцена Д ПЛАНКТОНС, ШЕЛ ШОК и ОБОХТАЛ,…

Повеќе
RoniSize

Легендарниот РОНИ САЈЗ и метал хероите СИНИСТЕР на Д ФЕСТИВАЛ 2017

By | НОВОСТИ | No Comments

Вљубениците во врвниот драм-енд-бејс звук годинава имаат нов повод за прослава бидејќи легендарниот британски диџеј и продуцент РОНИ САЈЗ (Roni Size) доаѓа меѓу предводниците на новото издание на Д Фестивал….

Повеќе
fotka objava POVIK

Д ФЕСТИВАЛ Е ТВОЈ ФЕСТИВАЛ! ПРИДРУЖИ НИ СЕ ВО КРЕИРАЊЕТО!

By | НОВОСТИ | No Comments

Во духот на своите вредности, Д ФЕСТИВАЛ годинава ќе ги собере на едно место креативните сили и сè она што ја претставува позитивната творечка енергија во нашето општество, поддржувајќи ја,…

Повеќе
Taksirat Banner

Д ФЕСТИВАЛ повторно номиниран за најдобар фестивал во Европа!

By | НОВОСТИ | No Comments

По досега најголемото издание на Д ФЕСТИВАЛ и во ек на подготовките за 18-тото издание на ТАКСИРАТ, двата македонски фестивали повторно се закитија со номинации за престижните Европски фестивалски награди!…

Повеќе
18

НЕЗАБОРАВЕН ДЕН НА ОТВОРАЊЕТО НА Д ФЕСТИВАЛ #6

By | НОВОСТИ | No Comments

Шестото издание на единствениот open-air музички фестивал кај нас, Д ФЕСТИВАЛ во Дојран синоќа беше официјално отворено и тоа во извонредна и позитивна атмосфера која ја приредија илјадниците посетители и…

Повеќе
featured-za-vesti2

CHURCH STAGE – МУЗИЧКИ ХРАМ ЗА НОВ МАГИЧЕН КОНЦЕРТЕН АМБИЕНТ НА Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

Во импозантната листа на музички учесници кои ќе ги претстават своите настапи на Д ФЕСТИВАЛ веќе се запишаа повеќе од 50 светски, регионални и домашни артисти, а истата секојдневно се…

Повеќе
17

Ѕвездата на светската драменбејс сцена, британското хит-дуо СИГМА доаѓа на Д ФЕСТИВАЛ!

By | НОВОСТИ | No Comments

Покрај Роџер Санчез, Голди, Даб Пистолс и Тој Долс, уште една високотиражна атракција од светската музичка сцена се приклучува во листата изведувачи кои ќе ја предводат програмата на шестото издание…

Повеќе
16

МАКЕДОКС МАГАРЕНЦЕТО НАТОВАРЕНО СО ДОКУМЕНТАРЦИ ЌЕ ДОЈДЕ НА Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

Шест години МакеДокс ја раскажува својата приказна, во Куршумли Ан, во Скопје, на Балканот, на планетата земја, а оваа година МакеДокс приказната доаѓа и на Д ФЕСТИВАЛ! МакеДокс (MakeDox) е…

Повеќе