НОВОСТИ

pozz bac novosti

Претставата „Да го поздравиш и да ми го бациш“ пристигнува на Д Фестивал

By | НОВОСТИ | No Comments

Во нашето фестивалско семејство се приклучува театарот Artopia со наградуваната претстава и секогаш распродадена „Да го поздравиш и да ми го бациш“. На 14-ти јули во Church Stage на сцена стапува уметничкиот проект…

Повеќе
short fh novosti sajt

Хардкор-метал бендот Short Fuse Hero се приклучува на Д Фестивал 2019

By | НОВОСТИ | No Comments

Хардкор-метал бендот од Скопје Short Fuse Hero се приклучува на Д Фестивал 2019! Бендот со многубројни настапи зад себе на кои ја делеле сцената со звучни имиња на метал жанрот, ова лето ќе…

Повеќе
vlatko stf novosti sajt

Влатко Стефановски за прв пат пред фестивалската публика во Дојран

By | НОВОСТИ | No Comments

Легендата на современата македонска музика, ова лето ќе настапи за прв пат пред фестивалската публика во Дојран и тоа со акустичен сет во нашиот магичен музички храм – Church Stage! …

Повеќе
hindi novosti sajt 2

Хинди Зара пристигнува ова лето на Д Фестивал

By | НОВОСТИ | No Comments

Секогаш инспиративната Хинди Зара пристигнува ова лето на Д Фестивал 2019!  Извонредната пејачка и текстописец која ја нарекуваат и постмодерна Били Холидеј, уникатно ги спојува мароканската и париската сцена, преточени во нејзиниот софистициран…

Повеќе
gacho novosti sajt

Александар Велики ќе ја збогати фестивалската програма на Д Фестивал

By | НОВОСТИ | No Comments

Човекот кој повеќе од две децении е присутен на скопската независна музичка сцена, Александар Велики ќе ја збогати фестивалската музичка програма со настап на Mosquito Stage. Неговиот деби L.P. „Првиот Македонец во вселената“ е…

Повеќе
Orhan_ sajt novosti

Махмут Орхан – нов хедлајнер на Д Фестивал

By | НОВОСТИ | No Comments

Махмут Орхан, творецот на планетарните мегахитови со кои стана задолжително име на водечките светски фестивали, пристигнува за прв пат кај нас! Освојувачот на светските топ листи, ова лето ќе ја…

Повеќе
fictioni novosti sajt

Fiction го потврди своето гостување на Д Фестивал

By | НОВОСТИ | No Comments

Актуелниот победник на „Лузер Фест“, рок бендот Fiction го потврди своето гостување на Д Фестивал 2019. Сред подготовките за првиот студиски албуми од кои веќе ни ги претставија песните „После дождот“ и „Некој…

Повеќе
disease novosti

Disease со настап на Mosquito Stage

By | НОВОСТИ | No Comments

Скопското d–beat raw punk трио Disease ни се приклучува во фестивалската авантура со настап на Mosquito Stage. Момците со четири европски турнеи зад себе кои траат и по три месеци, знаат како да го задоволат…

Повеќе
nikifor fluder novosti

DJ Nikifor и DJ Flooder се приклучуваат со настап на Д Фестивал

By | НОВОСТИ | No Comments

Две докажани имиња од домашната електронска сцена, DJ Nikifor и DJ Flooder ни се приклучуваат со настап на Д Фестивал. Заслужни за огромен број одлични забави низ земјава, а добро познати и на публиката на…

Повеќе
мвр novosti

Пионерите на највлијателниот трап звук Bon Praskiza, Donplaya и Prince$$ Donatsu на Mosquito Stage

By | НОВОСТИ | No Comments

Пионерите на највлијателниот трап звук во земјава MVR SVR со Bon Praskiza и Donplaya и дамата, која гордо чекори по скопските тротоари – Prince$$ Donatsu, ова лето, заедно на Mosquito Stage. Оние кои веќе ги чуле во живо,…

Повеќе
superhiks novosti

Суперхикс на главната бина на Д Фестивал

By | НОВОСТИ | No Comments

Ска-панк бандата која се потпишува зад веројатно најпозитивната концертна атмосфера која сме ја искусиле на домашната сцена.  СУПЕРХИКС ги пречекуваме на главната бина Д Фестивал!  Бендот кој во 2011 го отвори…

Повеќе
parketi

Битолската панк-рок група Паркети на Д Фестивал

By | НОВОСТИ | No Comments

Бендот синоним за битолската панк-рок сцена, Паркети пристигнуваат на Д Фестивал 2019! Секогаш свои во пристапот, секогаш возбудливи во живо. Ова лето со настап на Mosquito Stage во Дојран.  Д Фиеста…

Повеќе

Загрепските арт-рокери Porto Morto на 13 јули на Mosquito

By | НОВОСТИ | No Comments

Mosquito Stage добива уште едно засилување – хрватскиот бенд со специфичен музичко-визуелен израз кој се провлекува низ жанровските дефиниции, Porto Morto! Porto Morto е осумчлен бенд од Загреб активен од 2011-та…

Повеќе
brands and crfts

Brands&Crafts за љубителите на ракотворби и уникатни креации на ПлоштАрт

By | НОВОСТИ | No Comments

Во духот на креативноста, уметноста и шаренилото кое владее на Д Фестивал, носиме и богата понудана ракотворби, мали уметнички дела и уникатни подароци кои ќе може да се набават на…

Повеќе