webadmin

MidnightRitual-02

Midnight Ritual – транс вечер за затворањето на Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

EGORYTHMIA, ALBIORIX, SPIRIT ARCHITECT, DUAL RESONANCE и MODUAL настапуваат на LakeAwake бината! Откако повеќе од 20 музички артисти веќе ги потврдија своите настапи на Д Фестивал, меѓу кои и музичките ѕвезди како РУДИМЕНТАЛ, РОНИ…

Повеќе
RudimentalDj

Глобалниот музички феномен РУДИМЕНТАЛ ќе ги донесе најголемите светски хитови на Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

По Сигма и Вилкинсон кои со спектакуларните настапи ги одбележаа претходните изданија на Д ФЕСТИВАЛ, во листата хедлајнери годинава се запишува уште една од најактуелните ѕвезди на новата британска сцена…

Повеќе
KirilDjaikovski

КИРИЛ ЏАЈКОВСКИ и С.А.Р.С. ги потврдија настапите на Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

Д ФЕСТИВАЛ, единствениот open-air музички фестивал кај нас, добива нови хедлајнерски засилувања за новото тридневно фестивалско лето кое ќе се одржува од 14-ти до 16-ти јули во Дојран. Откако беа објавени…

Повеќе
KOO-01

KOOP Oscar Orchestra го предводи вториот бран изведувачи

By | НОВОСТИ | No Comments

Покрај веќе потврдените настапи на драмендбејс пионерот РОНИ САЈЗ, ѕверското име на андерграунд дет-метал сцената СИНИСТЕР и имињата од новата генерација на домашната сцена Д ПЛАНКТОНС, ШЕЛ ШОК и ОБОХТАЛ,…

Повеќе
RoniSize

Легендарниот РОНИ САЈЗ и метал хероите СИНИСТЕР на Д ФЕСТИВАЛ 2017

By | НОВОСТИ | No Comments

Вљубениците во врвниот драм-енд-бејс звук годинава имаат нов повод за прослава бидејќи легендарниот британски диџеј и продуцент РОНИ САЈЗ (Roni Size) доаѓа меѓу предводниците на новото издание на Д Фестивал….

Повеќе
fotka objava POVIK

Д ФЕСТИВАЛ Е ТВОЈ ФЕСТИВАЛ! ПРИДРУЖИ НИ СЕ ВО КРЕИРАЊЕТО!

By | НОВОСТИ | No Comments

Во духот на своите вредности, Д ФЕСТИВАЛ годинава ќе ги собере на едно место креативните сили и сè она што ја претставува позитивната творечка енергија во нашето општество, поддржувајќи ја,…

Повеќе
Taksirat Banner

Д ФЕСТИВАЛ повторно номиниран за најдобар фестивал во Европа!

By | НОВОСТИ | No Comments

По досега најголемото издание на Д ФЕСТИВАЛ и во ек на подготовките за 18-тото издание на ТАКСИРАТ, двата македонски фестивали повторно се закитија со номинации за престижните Европски фестивалски награди!…

Повеќе
18

НЕЗАБОРАВЕН ДЕН НА ОТВОРАЊЕТО НА Д ФЕСТИВАЛ #6

By | НОВОСТИ | No Comments

Шестото издание на единствениот open-air музички фестивал кај нас, Д ФЕСТИВАЛ во Дојран синоќа беше официјално отворено и тоа во извонредна и позитивна атмосфера која ја приредија илјадниците посетители и…

Повеќе
featured-za-vesti2

CHURCH STAGE – МУЗИЧКИ ХРАМ ЗА НОВ МАГИЧЕН КОНЦЕРТЕН АМБИЕНТ НА Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

Во импозантната листа на музички учесници кои ќе ги претстават своите настапи на Д ФЕСТИВАЛ веќе се запишаа повеќе од 50 светски, регионални и домашни артисти, а истата секојдневно се…

Повеќе
17

Ѕвездата на светската драменбејс сцена, британското хит-дуо СИГМА доаѓа на Д ФЕСТИВАЛ!

By | НОВОСТИ | No Comments

Покрај Роџер Санчез, Голди, Даб Пистолс и Тој Долс, уште една високотиражна атракција од светската музичка сцена се приклучува во листата изведувачи кои ќе ја предводат програмата на шестото издание…

Повеќе
16

МАКЕДОКС МАГАРЕНЦЕТО НАТОВАРЕНО СО ДОКУМЕНТАРЦИ ЌЕ ДОЈДЕ НА Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

Шест години МакеДокс ја раскажува својата приказна, во Куршумли Ан, во Скопје, на Балканот, на планетата земја, а оваа година МакеДокс приказната доаѓа и на Д ФЕСТИВАЛ! МакеДокс (MakeDox) е…

Повеќе
15

Еко фестивалот SOUND OF GREEN специјален гостин на Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

Како специјален гостин кој ќе ни долови дел од вистинската атмосфера од својот фестивал и ќе придонесе во низата доживувања за незаборавно искуство на посетителите, на Д ФЕСТИВАЛ доаѓа еко-фестивалот SOUND OF…

Повеќе
za fetured vesti

ХЛАДНО ПИВО, НАЈГОЛЕМИОТ ХРВАТСКИ ПРЕТСТАВНИК НА ПАНК-РОК ЕСТЕТИКАТА, СЕ ПРИКЛУЧУВА ВО ЛИСТАТА НА РЕГИОНАЛНИ ИЗВЕДУВАЧИ!

By | НОВОСТИ | No Comments

Покрај светските артисти и огромниот број претставници на македонската сцена, Д ФЕСТИВАЛ оваа година ги собира и најатрактивните музички имиња од регионот. На главната бина, покрај веќе потврдените изведувачи од регионот, ќе…

Повеќе
144

CONQUERING LION, SETHSTAT СО МИРКО ПОПОВ И LEPI XHONI СЕ НОВОТО ЗАСИЛУВАЊЕ НА ПРОГРАМАТА НА Д ФЕСТИВАЛ!

By | НОВОСТИ | No Comments

Покрај веќе објавените изведувачи за годинашниот Д ФЕСТИВАЛ, музичката листа секојдневно се проширува, а овој пат во неа се запишуваат и новите потврдени имиња од македонската сцена кои ќе го одбележат шестото издание…

Повеќе
13

DE:SONANZ, BTKRSH И ROOM 313 ЈА ПРЕЗЕМААТ LAKEAWAKE БИНАТА ВО САБОТА

By | НОВОСТИ | No Comments

Електронската бина на Д ФЕСТИВАЛ, LAKEAWAKE STAGE во рамки на новиот програмски концепт, за време на трите фестивалски ноќи покрај Дојранското езеро, ги претставува водечките електронски колективи кои ја предводат…

Повеќе
12

MOSQUITO STAGE ГИ ПРЕТСТАВУВА: ФОНИЈА, ПАРКЕТИ, LEITMOTIF, THE RED STEP И MARKO GREYHOUND

By | НОВОСТИ | No Comments

Со тридневна програма, плејада гости и учесници, камп и плажа на прекрасното дојранско крајбрежје, ова издание на Д ФЕСТИВАЛ повторно претендира да биде највозбудливото доживување ова лето! Само во музичката…

Повеќе
10

ФОЛТИН СО СЛАВЕНИЧКИ НАСТАП НА ГЛАВНАТА БИНА НА Д ФЕСТИВАЛ

By | НОВОСТИ | No Comments

Со посебен повод и тоа прославувајќи ја 20-годишнината од своето постоење, една од најуникатните групи во современата музичка историја на Македонија – ФОЛТИН се приклучува во листата изведувачи кои ќе…

Повеќе
9

Д ФЕСТИВАЛ ЈА ПРЕТСТАВУВА ТРЕТАТА БИНА – LAKEAWAKE STAGE

By | НОВОСТИ | No Comments

Претставувајќи го фестивалскиот дух и концепт во своето вистинско значење,  Д ФЕСТИВАЛ – единствениот тридневен open-air фестивал кај нас, годинава презентира плејада учесници, изведувачи и гости, но и различни сегменти во…

Повеќе
8

ГЛАВНАТА БИНА ГИ ПРЕТСТАВУВА НАЈАТРАКТИВНИТЕ ИЗВЕДУВАЧИ ОД РЕГИОНОТ

By | НОВОСТИ | No Comments

Музичката програма на единствениот летен open-air фестивал кај нас, Д ФЕСТИВАЛ е збогатена и со дел од најатрактивните регионални изведувачи! Со повеќе од 50 изведувачи само во музичката програма, Д…

Повеќе
goldie for news

ЏАНГЛ ЛЕГЕНДАТА GOLDIE ЌЕ НАСТАПИ НА Д ФЕСТИВАЛ

By | Uncategorized, НОВОСТИ | No Comments

Британската музичка легенда GOLDIE (Голди), еден од зачетниците на драмендбејс музиката, воедно и автор на еден од 50 највлијателни албуми во историјата на електронската музика – „Timeless“, се приклучува во…

Повеќе